TRISTAN THOMPSON

Blog > Komentarze do wpisu
Game 4: Druga porażka i niespodziewany remis 2-2...

Adam Wałaszyński

Cleveland Cavaliers, po zaciętym meczu, przegrali na wyjeździe z Toronto Raptors 95:101. "Kawalerzyści" zanotowali wielki powrót z -18 punktów w drugiej połowie, ale z różnych przyczyn nie byli w stanie domknąć szarzy. Fatalnie dysponowani byli sędziowie, którzy w czwartej kwarcie wielokrotnie mylili się na korzyść gospodarzy. Po nieudanym weekendzie w Kanadzie, seria nieoczekiwanie skróciła się do best-of-three i zbliża się kluczowe Game 5.

VS.

STATYSTYKI | SKRÓT MECZU POBIERALNIA | ZDJĘCIA

Kyle Lowry zdobył 35 punktów, w tym także wjazd pod kosz w ostatniej minucie, a DeMar DeRozan dodał 32 i Toronto Raptors udało się przetrzymać napór Cavs w czwartej kwarcie. Tym sposobem, seria która miała powoli dobiegać końca - została nagle wyrównana. DeMarre Carroll dodał 11 oczek, a Bismack Biyombo miał 14 zbiórek i ten kolektyw pozwolił Toronto wrócić z dalekiej podróży pod tytułem "0-2".

"Byliśmy spisani na straty, więc polubiliśmy to wyzwanie." - uważa DeMar DeRozan.

Kolejne wyzwanie? Mecz numer pięć, który odbędzie się w Cleveland, gdzie Raptors przegrali w tym sezonie trzy razy na trzy próby i w sumie aż o 71 punktów. "Musimy kontynuować nasze podejście i być przygotowanym. Kiedy oni oddadzą cios - my też oddamy. Jeśli wyprowadzą trzy ciosy, my wyprowadzimy cztery." - przekonuje Lowry, który odżył przez weekend po kiepskim starcie serii. Wraz z kolegami jest jednak tylko 2-6 na wyjeździe w tych playoffs. Po jednej partii wyszarpali w Indianie i Miami.

Pomimo startu 10-0, Cleveland Cavaliers muszą teraz w dużej mierze opierać się na obronie własnej hali jeśli chcą drugi rok z rzędu zameldować się w NBA Finals. Zwolennicy czarnej magii, zastanawiają się, czy jest coś przeklętego w wiosennym 10-0. Tak samo zaczęli San Antonio Spurs w 2012 roku, zanim przegrali cztery razy z rzędu z Oklahoma City Thunder.

"W domu musimy grać o wiele lepiej i myślę, że zrobimy to." - uznał krótko LeBron James, którego Cleveland przegrało pierwszy raz mecz po meczu od czasu drugiej rundy z 2010 roku, gdy rywalami byli Boston Celtics.

"Mieliśmy kilka sytuacji w obronie, gdy nasza defensywa siadła, a nie możesz sobie na to pozwolić w ważnych chwilach. Zwłaszcza w playoffs." - analizuje Tyronn Lue, przed którym pierwszy poważny test jako HC Cavs. "Egzekwowali za każdym razem, gdy popełniliśmy błąd." - dodaje Lue.

James miał 29 punktów i gołym okiem było widać, że piłka przechodziła przez niego częściej niż w piątek - co zapowiedział Lue. Kyrie Irving podniósł się po swoim najgorszym meczu tej wiosny i dodał 26 oczek, a Channing Frye wniósł 9 z 12 punktów w czwartej kwarcie. Całą dwunastkę grał też Richard Jefferson.

Cleveland wróciło poniedziałkowej nocy z minus 18 punktów i było blisko wielkiej wiktorii, która jednak wymknęła im się przez mieszankę czynników. Błędy sędziowskie na korzyść gospodarzy, Lowry i DeRozan przepychający Raptors, czy kiepska pierwsza połowa. "Ten zryw nie był wystarczający ponieważ mieliśmy okropną pierwszą połowę. Kolejną w tym budynku. Znów była gonitwa." - zauważył LBJ.

Toronto znów zaczęło mocno - od 13:5, a Cavs pudłowali w tym czasie 8 z 10 pierwszych rzutów. Później trafili 5 z następnych 6, ale to Raptors wygrali kwartę otwarcia 27:24 i dalej już tylko pompowali przewagę. W drugiej części szalał Lowry, który miał w niej 15 punktów i 3 trójki. Do szatni gospodarze schodzili z pokaźną zaliczką 57:41, aczkolwiek medialne zabiegi trenera Casey'a nie przyniosły skutki i nie mieli do przerwy osobistego. Szaleństwo z gwizdkami miało się dopiero zacząć.

Cavaliers ustawili się w pozycji do kolejnego szturmu, gdy po trzech kwartach przycięli straty do 69:78. I rzeczywiście - szybkie dwie trójki Frye'a pozwoliły na start 8:0, czyli dojście na punkt. Goście trafili 11 swoich pierwszych prób w finałowej partii i zanosiło się na przechwyt parkietu...

Miejscowi, tak szykanowani przez sędziów, nagle nie schodzili z linii, gdzie DeRozan miał dwa wolne po czystym wybiciu LeBrona, a Carroll rozdzielił parę po uprzednim zderzeniu się z powietrzem. Długa trójka Irvinga zmniejszyła deficyt do 99:101, aczkolwiek ładnie od prostokąta odpowiedział DeRozan. Raptors odzyskali posiadanie piłki po tym jak Biyombo zablokował Smitha, ale i tu powtórki pokazały sporą kontrowersję i wiele kontaktu. Kilka chwili później - po czasie dla Toronto - Biyombo jeszcze raz udało się uciec do faulu. Obiema rękami przytrzymał Thompsona przed zejściem na pomoc do wjeżdżającego Lowry'ego. Nieatakowany rozgrywający spokojnie trafił, zamykając temat na 105:99 przy zaledwie 22 sekundach do końca.

Warto dodać, PANIE CASEY, że Cavaliers mieli raptem dwa wolne przez całą drugą połowę, a więc de facto wtedy kiedy byli w gazie. Raps rzucali z linii DWANAŚCIE razy w samej tylko ostatniej "12", czyli o trzy więcej niż przyjezdni w ogóle. Wcześniej, fani w Air Canada Centre ironicznie klaskali, gdy Dellavedovie odgwizdano faul po 3 minutach drugiej kwarty, który był pierwszym przewinieniem Cleveland. Nie wiedzieli jeszcze, że właśnie Ci wyszydzani sędziowie, będą jedną z głównych przyczyn dzięki którym nie jadą do Ohio z 1-3.

No i oczywiście Lowry oraz DeRozan, którym nie można odbierać wielkiej partii tylko dlatego, że mieli pozwolone na więcej. Pierwszy miał 9 punktów w czwartej kwarcie, a drugi 12 i trafił 5 z 6 rzutów. "To dla mnie spacer, kiedy Kyle gra swoje. Wtedy wszystko się dla mnie otwiera." - mówi DeMar, który - jak głosi plotka z szatni - miał przed meczem oddać około 1000 rzutów.

Sędziowie dorzucili Cavs jeszcze jeden problem. Kevin Love co prawda wciąż pudłuje dużo otwartych pozycji i kończył z 10 punktami (4 na 14 z gry) i 7 zbiórkami, ale ostatnia rzecz o jakiej marzy to wpadanie kolanem na wałęsającego się za blisko linii bocznej gwizdkowego. Love - pewnie za sprawą obu powodów - przesiedział całą czwartą kwartę na ławce, ale jego występ w środę absolutnie nie jest zagrożony.